Projekt:

Twórczość Fiedlera na świat otwiera

W 120 rocznicę urodzin Arkadego Fiedlera, pisarza i podróżnika, przypomnieliśmy jego postać i twórczość.

Współcześnie jego nazwisko kojarzone jest głównie z „Dywizjonem 303″, pozycją bardzo ważną i ponadczasową, lecz nie oddającą w pełni ducha i bogactwa jego pisarstwa, które przede wszystkim związane jest z podróżami, zarówno tymi bliskimi jak i dalekimi w myśl Jego życiowego motta; „Świat mnie wabi”. Postanowiliśmy je przypomnieć - warsztatami, wspólnym czytaniem, oraz nagraniami słuchowisk przygotowanymi wraz z radiem Merkury.

Wraz z Oskarem Lepczyńskim, raperem, i Grażyną Wydrowska - reżyserką i dramoterapeutką odwiedziliśmy osiem szkół we wsiach Powiatu Poznańskiego, gdzie spotkaliśmy cudowne, twórcze i zaangażowane dzieciaki, z niesamowitymi pomysłami. Byliśmy w Chomęcicach, Kleszczewie, Rogalinie, Krośnie, Krosinku, Jerzykowie, Trzebawiu Rosnówku, Strykowie. Razem tworzyliśmy dżungle, scenografię do niej, rozmawialiśmy o podróżach, urokach nieznanego, poznawaniu innych kultur i zwyczajów, o istocie przyjaźni, o zwierzętach, o konfliktach i wojnach, sami wybieraliśmy się w nieznane, rapowaliśmy.

Realizacja tak bogatego programu możliwa była dzięki dofinansowaniu projektu przez Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra, Powiat Poznański, firmie Aquanet SA – dziękujemy serdecznie.