Projekt:

NEW YORK PUZZLE (2019-2020)

Nowy Jork jest marzeniem wielu. Magiczne, tętniące życiem miasto, wielokulturowy tygiel, gdzie spotyka się niebywała mnogość języków, religii, kolorów skóry, smaków i poglądów. Pępek świata niemalże, centrum kultury, biznesu, finansów, nauki, mody. Kuźnia idei i trendów. Wszechobecne w literaturze, filmie, piosence, reklamie. I oto to miasto, ikona z niesamowitą energią stało się naszym udziałem i przygodą, także w ramach pierwszej fali epidemii Covid -19!

Nieraz przy lampce wina roztaczaliśmy kuszące wizje, jakby to było wspaniale wyrwać się z codzienności na rok, znaleźć się w odmiennych okolicznościach, wśród zupełnie innych ludzi, w nieznanym otoczeniu – zawiesić się życiowo. Marzenie spełniło się i to w dwójnasób - nie dość, że wyjechaliśmy na ponad 10 miesięcy to na dodatek do Nowego Jorku właśnie! Mieliśmy niebywałą okazję z widza i obserwatora przemienić się w uczestnika i aktora.

Nasze wrażenia, doświadczenia, spotkania, przeżyte przygody Anna  spisywała w  formie bloga, którego prezentujemy tutaj właśnie i na profilu o tym samym tytule na FB NEW YORK PUZZLE.

Był to projekt rodzinny – staraliśmy się oddać wielość perspektyw w pałaszowaniu Wielkiego Jabłka: od dziecięcej ośmioletniej Ewy, przez nastoletnie – Zojki i wkraczającego w dorosłość Franka, po nasze dorosłe – czterdziestolatków, którzy nieustannie mają ochotę odkrywać i smakować życie na nowo. 

Radosław, sprawca całego zamieszania, prowadził w tym czasie badania naukowe dotyczące relacji z Iranem i Bliskim Wschodem na prestiżowym Uniwersytecie Columbia w ramach grantu otrzymanego w I edycji konkursu programu Bekkera, zorganizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Stronę wizualną wsparł Tomasz Siuda, który odwiedził nas i swoim reporterskim okiem dotarł do intrygujących miejsc i ludzi tego magicznego miasta. Zapraszamy do poznania naszego osobistego Nowego Jorku z zakładce BLOG!